ریموت خودرو کار نمی کند! علت کار نکردن ریموت ماشین چیست؟

ریموت خودرو کار نمی کند! علت کار نکردن ریموت ماشین چیست؟

از شایع ترین دلایلی که باعث میشود ریموت یک ماشین به درستی کار نکند میتوان به: خرابی یا ضعیف شدن باتری ریموت، درست قرار نگرفتن باتری در ریموت، ناهماهنگی ریموت با ماشین، فاصله زیاد بین ریموت و ماشین، وجود امواج رادیویی که باعث تداخل ارسال و دریافت سیگنال میشوند (Interference)، خرابی قطعات الکترونیکی ریموت، خرابی گیرنده ماشین و … اشاره نمود. هر یک از این موارد میتوانند علت کار نکردن ریموت ماشین باشند.

در انتهای این مطلب به اصلی ترین علت کار نکردن ریموت ساینا و ساینا اس و کوییک و پژو پارس هم پرداخته شده است.

۱– ضعیف شدن و یا خرابی باتری ریموت

یکی از دلایل اصلی کار نکردن ریموت خودرو تمام شدن باتری است. معمولا تمام شدن باتری ریموت به صورت یکباره اتفاق نمی‌افتد و از قبل علائمی را به شما نشان میدهد. مثلا در ریموت های که دارای چراغ LED هستند. روشن نشدن و یا ضعیف روشن شدن این چراغ به معنای ضعیف شدن یا تمام شدن باتری ریموت است.

علت کار نکردن ریموت ماشین چیست

اما در ریموت های که چراق LED ندارند از کند عمل کردن ریموت (در باز و بسته نمودن درب خودرو) میتوان متوجه ضعیف شدن باتری ریموت شد.

هنگامیکه با این موارد مواجه میشود بهتر است باتری ریموت خود را تعویض کنید.

اما زمانیکه با این مشکل مواجه شدید و شرایط تعویض باتری را نداشتید. در خودروهای Keyless از تیغه های مکانیکی که معمولا به صورت خشابی داخل ریموت قرار میگیرند برای باز کردن درب خودروی خود استفاه کنید. و برای روشن کردن ماشین، ریموت را داخل خشاب و یا روی دکمه استارت فشار دهید تا خودرو روشن شود.

نکته: هنگام تعویض باتری ریموت از درست قرار گرفتن باتری در ریموت مطئمن شوید. به علامت های + و – باتری و ریموت توجه کنید.

۲- فاصله زیاد ریموت با ماشین

گاها فقط بخاطر وجود فاصله زیاد بین ریموت و ماشین سیگنال‌های ریموت به ماشین ارسال نمی‌شوند، از اینرو حتما از حداکثر فاصله ای که میتواند بین ریموت و ماشین شما وجود داشته باشد مطمئن شوید.

توجه کنید که ضعیف شدن باتری ریموت هم در این مود تاثیر گذار است.

آیا در ماشین شما با ریموت بسته نمی‌شود؟ برای بررسی دلایل بسته نشدن درب خودرو با ریموت این مطلب را مطالعه کنید

۳- قاب و قطعات داخلی ریموت

گاهی احتمال دارد علت کار نکردن ریموت ماشین خراب شدن قطعات و یا ایرادات داخلی در ریموت باشد. مثلا ممکن است دکمه ریموت به علت ضربه خوردن آسیب دیده باشد و یا حتی IC و دیگر قطعات الکترونیکی بخاطر نزدیکی به امواج الکترو مقناطیس خراب شده باشند.

نکته: برای جلوگیری از آسیب دیدن ریموت به واسطه امواج الکترو مقناطیس هرگز ریموت ماشین را به آهنربا نزدیک نکنید.

۴- ریست شدن یا پاک شدن ریموت

معمولا این اتفاق در خودروهای داخلی همانند پژو پرشیا، پژو 405، پژو 206، پژو 207، سمند، ساینا، ساینا اس، دنا، تیبا، کویک و در برخی از خودروهای چینی مانند ام وی ام، برلیانس و جک رخ میدهد.

ریموت خودرو کار نمیکند

در این شرایط، (در صورتیکه ریموت سالم باشد) میبایست ریموت را با دستگاه مخصوص و یا به صورت دستی با گیرنده خودرو تنظیم و یا هماهنگ کنید.

نکته: اگر به تازگی باتری ریموت را تعویض نموده اید، ممکن است ریموت نیاز به هماهنگی مجدد (Reprogramming) با گیرنده ماشین را داشته باشد.

۵- اختلال در عملکرد ایموبیلایزر

به طور کلی سیستم ایموبیلایزر (Immobilizer) یک مکانسیم ضد سرقت برای جلوگیری از روشن شدن موتور ماشین (در صورت تشخیص کلید احتراق نا مرتبط) است. این سیستم از امواج رادیویی متغیر به عنوان کلید هویتی ماشین استفاده می‌کند. با وجود ایموبیلایزر فقط یک کلید احتراق میتوان موتور ماشین را روشن کند.

اگر این سیستم با مشکلی مواجه شود و یا Transponder خراب شود ریموت ماشین هم دیگر کار نخواهد نمود.

۶- وجود پارازیت ها

چرا ریموت خودرو کار نمیکند؟ یکی دیگر از علت های کار نکردن ریموت ماشین میتواند وجود پارازیت در محیط شما باشد. معمولا در این شرایط حتی با سالم بودن کامل ریموت بازهم سیگنال ریموت به گیرنده منتقل نمی‌شود. از اینرو ریموت ماشین به درستی کار نمی‌کند.

توجه کنید پارازیت ها میتوانند امواج رادیویی متداخلی باشند که توسط دستگاه های الکترونیکی آن محیط تولید شده باشند یا سازه‌های فلزی که باعث ممانعت از عبور سیگنال می‌شوند.

۷- خوابیدن باتری ماشین

از دیگر دلایلی که ممکن است باعث کار نکردن ریموت خودرو شود، خوابیدن یا تمام شدن باتری ماشین است. همچنین اگر فیوز قفل مرکزی داخل جعبه فیوز سوخته باشد هم ریموت به درستی کار نمی‌کند.

علت کار نکردن ریموت ساینا و ساینا اس و کوییک چیست؟

معمولا اکثر خودروهای سایپا مثل ساینا و ساینا اس و کوییک بخاطر پریدن کد ریموت و حذف شدن آن از حافظه گیرنده، باعث میشود ریموت کار نکند. برای رفع این مشکل: در برخی از خودروهای سایپا کد از روی گیرنده قابل تنظیم می‌باشد و در برخی دیگر حتما باید از طریق obd و با استفاده از دستگاه مخصوص این کد تنظیم شود.

در مدلهای که کددهی به صورت دستی قابل انجام است فرایند کددهی بسته به نوع گیرنده با هم متفاوت هستند.

نکته: هنگامیکه کددهی را به صورت دستی انجام میدهید اگر کد در ریموت ذخیره نشود یعنی ریموت شما خراب شده است. در این شرایط باید ریموت را تعویض کنید و در صورتیکه ریموت موجود نباشد باید دستگاه گیرنده را هم تعویض کنید.

علت کار نکردن ریموت پژو پارس چیست؟

متاسفانه همانند خودروهای شرکت سایپا، در ماشین های ایران خودرو هم ممکن است (مثل پژو پارس) کد ریموت به دلایل متفاوتی (بی کیفیت بودن محصولات) بعد از مدتی از حذف شود.

برای رفع این مشکل اگر کد از روی گیرنده قابل تنظیم باشد میتوان آنرا به صورت دستی تنظیم نمود و در برخی ماشین های ایران خودرو باید از طریق obd فرایند تنظیم کد ریموت ماشین را انجام داد.

بازهم ریموت ماشین کار نمیکند؟ تماس بگیرید:

در صورت نیاز میتوانید با کلید سازی دات کام (24/7) تماس بگیرید تا در اسرع وقت در محل شما حاضر شده و مشکلات مربوط به سوئيچ و ریموت خود را به ما بسپارید.

آدرس: تهران، پاسداران، شهید کشوری (نگارستان هشتم)، نبش چهار راه مسجد، جنب تعاونی میوه پاسداران، پلاک 28

29 پاسخ به “ریموت خودرو کار نمی کند! علت کار نکردن ریموت ماشین چیست؟”

 1. سلام هر سوالی درباره علت کار نکردن ریموت ماشین دارید بپرسید تا حد امکان روزانه به همه سوالات بخش نظرات پاسخ داده میشه

 2. Asal Hasani گفت:

  سلام
  ماشین من کوییک ار هست مدل ۹۹
  یک ساله که از کسی خریدم
  ۲-۳ روز که روشن نمیکنم ماشینو دیگه ریموت ماشین کار نمیکنه و باید تعمیر کار بیارم که درو باز کنه با ترفند
  یه بار باطری نو خریدم گذاشتم اوکی بود هرروز استارت میزنم حتی اگه جایی نخوام برم
  یه روز استارت نزدم باز ریموت درو باز نمیکنه
  (کلیدی ام نیست،گفتن اگه کلیدی رو فعال کنی امنیت میاد پایین منم انجام ندادم) یعنی فقط با ریموت باز میشه
  نمیدونم اشکالش از چیه واقعا

  • سلام وقت بخیر
   با هر دوتا ریموت این مشکل رو دارید ؟
   میتونه مشکل از ریموت باشه و همچنین گیرنده قفل مرکزی و یا ایسیو ماشین
   زمانی که با این مشکل روبرو شدید با کلید در ماشین را باز کنید و برای روشن کردن خودرو ریموت را روی دکمه استارت فشار دهید
   اگر مشکل حل نشد تماس بگیرید 09124489088

 3. محمد گفت:

  سلام
  ماشین من 206 هست وقتی با ریموت در رو بازکنی ظبط روشن میشه به طور فابریک چند مدته که میزنم ریموت رو ظبط روشن میشه بهش برق میاد ولی در نه قفل میشه نه باز میشه

 4. milad rostami گفت:

  سلام وقت بخير،
  ماشين من كوييك اس 1402 كلا 3 هزار كاركرده با ريموت بايد چند بار دكمه قفل يا باز رو بزنم تا عمل كنه اوايل با يه بار دكمه زدن كار ميكرد نيازي به چند بار فشردن دكمه نبود ولي الان كلي بايد دكمه رو بزنم تا عمل كنه ،بنظرتون از باطري ريموت ميتونه باشه يا از قفل مركزيشه؟؟

  • سلام وقت بخیر
   میتونه مشکل از باطری ریموت باشه
   گاهی هم بدلیل ایراد شاسی لادری ماشین ،مخصوصا قفل صندوق عقب مانع از باز و بسته شدن درب خودرو میشه

 5. امید گفت:

  سلام… خسته نباشی ببخشید ریموت ماشین مندکه پارس جدید هست خوب کار نمیکنه باید کنار ماشین باشی باز میکنه اگه یه متر هم فاصله بگیری کار نمیکنه .باتری هم عوض کردم بازم خوب نشد

  • سلام وقت بخیر
   احتمالا ریموت ضربه خورده و اسیب دیده باید ریموت عوض بشه اگر یدک هم بد کار میکنه شاید گیرنده قفل مرکزی ایراد داره
   میتونید حضوری بیاید براتون چک کنم

 6. سجاد ستاری گفت:

  با عرض سلام
  ماشینم پژو روا هست، ریموت میزنم کلا کار نمیکنه ، تازه باطریشو عوض کردم و چراغشم موقع زدن قشنگ قرمز میشه ولی متاسفانه باز نمیکنه، به نظرتون مشکل از چیه؟

 7. صادق گفت:

  سلام ماشین ساینا اس دارم باتری ریموت تمام شده بود در ماشینرو با کلید باز کردم دزدگیر شروع به کار کردن کرد سرباتری رو کشیدم قطع شد رفتم باتری خریدم جابه جا کردم دیگه ریموت کار نمیکنه باید چکار کنم

 8. بهروز انصاری گفت:

  باسلام دکمه ریموت روشنمیشه ولی راهنمای ماشین روشن نمیشه ودر کل خودرو هیچ واکنش به ریموت نداره کوییک ۲ماه گرفتم

 9. سپهر گفت:

  سلام
  خداقوت
  لیفان ایکس 60 دارم، گاهی اوقات که ماشین را خاموش میکنم و پیاده میشم وقتی ریموت میزنم به هیچ عنوان در ماشین را نمیبنده و باید چند بار ریموت بزنم یا اینکه در را یک بار باز کنم و ببندم و باز ریموت بزنم تا بسته بشه
  باطری ریموت را عوض کردم و با ریموت زاپاس هم امتحان کردم هیچ فرقی نمیکنه بازم همین ایراد را داره
  اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید

  • سلام وقت بخیر
   زمانی که درب ماشین بسته نمیشه احتمال داره شاسی لادری یکی از درها ایراد داشته باشه و یا اینکه گیرنده قفل مرکزی هم میتونه مشکل داشته باشه

 10. مصطفی گفت:

  سلام من یه کوئیک جدیدا تحویل گرفتم وقتی با ریموت قفل ماشین رو میزنی بوق میزنه در هم قفل نمیشه اصلا و لی ریموت در رو باز میکنه و صندوق هم باز میشه فقط توی قفل کردن مشکل داره ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 11. شاپور بخشان گفت:

  سلام یه پارس XU7P مدل 1401 دارم گاهی اوقات ریموت کار نمیکنه(هر دو ریموت) و باتری ریموت رو هم بخاطر اطمینان عوض کردم که فایده نداشت و در این حالت مجبورم با کلید باز کنم و چون دزدگیر فعال میشه بست باتری رو باز کنم و مجدد ببندم که خودرو روشن بشه

 12. مرجان گفت:

  سلام یکی از ریموت های خودرو من که پژو پارس tu5است کار نمیکند به چند تا از مراکز تعمیرات دزد گیر بردم همگی گفتند ریموت سالم است و من مجبور شدم از ریموت دیگر استفاده کنم حالا میخواهم بدانم برای درست کردن ریموت به کجا مراجعه کنم و هزینه آن تقریبا چقدر است

 13. فراهانی گفت:

  سلام من هم مشکل شخصی دارم که تازه کوییک گرفته و موقع قفل کردن درب با ریموت بوق میزنه و قفل نمیشه شاسی های درب هارم چک کردم مشکلی نداشت دربی باز نبود

 14. Amir گفت:

  سلام. من جک s5 مدل ۹۶ دارم اولش ریموتش کار می‌کرد ولی الان درهارو باز و بسته نمیکنه باتریش و هم عوض کردم . لطفا راهنمایی کنید ممنون.

 15. حیدر کریمی گفت:

  سلام ارادتمند
  ریموت ساینا هر ۴ درب رو باز میکنه ولی زمان بسته شدن فقط سه درب رو میبنده درب سمت راننده رو نمی‌بندد مشکل چیه ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *